Вести

Најактуелни новости по категорија

Grid List

Регулаторната комисија на Европската Унија одлучи да ја казни компанијата „Гугл“ со глоба во износ од 2,7 милијарди американски долари за злоупотреба на позицијата на пазарот и на антиконкурентни практики, јавува „Би-би-си“.

Патниците во авионскиот лет Перт-Куала Лумпур, преживеале хорор во 90 минути летање. За среќа, слетале на сигурно.

Непозната личност скокнала од тераса на петти спрат на агол од една улица во Белград.

 

Седницата на која ќе се дискутира за разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, е закажана на 05.07.2017 година со почетокот во 11 часот.

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повторно побара одговор за содржината на договорот за добрососедство со Бугарија по неодамнешната посета на оваа држава од премиерот Зоран Заев.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска треба да седне на обвинителна клупа за „шамарите“ што ги порача во 2013 година за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски.

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на синдикатот од фабриката за шински возила, Колска, од Велес.

За патот Миладиновци ­- Штип се бара дополнителен анекс договор, бидејќи рокот за негова изградба е поминат и се бара решение за автопатот Кичево ­ Охрид. ­

Арапските држави претставија листа на барања која Катар мора да ја исполни ако сака да дојде до укинување на блокадата врз земјата, објави Тајм.

Скопјанката М.С. (41) ноќеска побарала помош од МВР тврдејќи дека била грабната од непознат маж.

Крадец ја отклучил реквизитата на Битолскиот Народен Театар и украл пушка, 6 сигнални пиштоли и 50-тина маневарски куршуми.

Од полицијата за велат дека случајот во полиција бил пријавен од случаен минувач кој кажал дека маж паднал од возило марка „рено“.

Светска берза

SPDR Gold Trust

PCX : GLD - 27 Jun, 4:00pm
118.81
+0.45 (+0.38%) After Hours:
Open 118.87 Mktcap
High 119.05 52wk Hight 131.15
Low 118.48 52wk Low 107.00
Vol 5.76M Avg Vol 7.99M
Eps P/e
Currency: USD

PowerShares QQQ Trust, Series 1

NGM : QQQ - 27 Jun, 4:00pm
138.03
-2.55 (-1.81%) After Hours:
Open 140.07 Mktcap
High 140.22 52wk Hight 143.90
Low 138.02 52wk Low 101.75
Vol 65.94M Avg Vol 27.63M
Eps 1.34 P/e
Currency: USD

Apple Inc.

NMS : AAPL - 27 Jun, 4:00pm
143.73
-2.09 (-1.43%) After Hours:
Open 145.01 Mktcap 749.39B
High 146.16 52wk Hight 156.65
Low 143.62 52wk Low 91.50
Vol 24.75M Avg Vol 27.24M
Eps 8.94 P/e 16.86
Currency: USD
Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.