Технологија

Најактуелни новости по категорија

YouTube каналот What’s Inside? објави видео во кое разоткрива што се крие во внатрешноста на најмалиот мобилен телефон во светот.

Во грчката митологија, Chiron е името на најсупериорниот кентаур кој бил опишуван со суперлативи. Денес, Chiron е најмоќниот, (теоретски) најбрзиот, најудобниот, најстаромодниот и најексклузувниот сериски хипер автомобил во светот.

Компанијата Airbus планира до крајот на годината да претстави прототип на летачко такси без пилот, кое ќе го промени начинот на кој патуваме.

Една од дилемите со која се соочуваат луѓето што секојдневно работат на лаптоп е дали кабелот треба да се исклучи откако батеријата ќе се наполни. Сепак одговорот на ова прашање не е едноставен.

Условите за користење кои се појавуваат пред да влеземе на iTunes се подолги од Белешките на Лајла Грејс, па не е чудо што многумина од нас слепо се согласуваат на сè што ќе се појави на нашите екрани.

Со повеќе од милијарда корисници колку што има Facebook денес, социјалната мрежа е навистина примамливо место за разни видови измами, на кои наивните корисници можат да наседнат.

Фејсбук со својата нова опција „Stories“ на корисниците им овозможи да дознаат кој го следи секој нивни чекор на оваа социјална мрежа.

Порнографијата поодамна не е табу тема, па затоа речиси 30% од содржината на интернет е токму порнографска. Доколку сакате бесплатно да погледнете ваква содржина, ова се најдобрите 5 популарни сајтови за тоа...

Глобалната агенција „We are Social“ и „Hootsuite“ објавија скратена верзија на извештајот за дигитална употреба на уредите ширум светот. 

Приказната во играта се одвива во алтернативна 1943 година, по смртта на Никола Тесла, но од студиото не откриваат повеќе детали.

Electronic Arts објави голем дел од новото издание на играта Star Wars Battlefront на нивнот настан EA Play во живо.

Mass Effect: Andromeda e Rool Play игра развиена од BioWare и објавенa од страна на Electronic Arts за PlayStation 4, Xbox Еден, и Microsoft Windows.

Светска берза

SPDR Gold Trust

PCX : GLD - 27 Jun, 4:00pm
118.81
+0.45 (+0.38%) After Hours:
Open 118.87 Mktcap
High 119.05 52wk Hight 131.15
Low 118.48 52wk Low 107.00
Vol 5.75M Avg Vol 7.99M
Eps P/e
Currency: USD

PowerShares QQQ Trust, Series 1

NGM : QQQ - 27 Jun, 4:00pm
138.03
-2.55 (-1.81%) After Hours:
Open 140.07 Mktcap
High 140.22 52wk Hight 143.90
Low 138.02 52wk Low 101.75
Vol 65.10M Avg Vol 27.63M
Eps 1.34 P/e
Currency: USD

Apple Inc.

NMS : AAPL - 27 Jun, 4:00pm
143.73
-2.09 (-1.43%) After Hours:
Open 145.01 Mktcap 749.39B
High 146.16 52wk Hight 156.65
Low 143.62 52wk Low 91.50
Vol 24.69M Avg Vol 27.24M
Eps 8.94 P/e 16.86
Currency: USD
Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.