Centarnews.net | Информација на дланка

Најактуелни новости по категорија

Grid List

Владата на Република Македонија целосно не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, но се прават значителни напори за тоа да се постигне, се наведува во годинешниот извештај за трговијата со луѓе што го подготвува американскиот Стејт департмент.

 

Седницата на која ќе се дискутира за разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, е закажана на 05.07.2017 година со почетокот во 11 часот.

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повторно побара одговор за содржината на договорот за добрососедство со Бугарија по неодамнешната посета на оваа држава од премиерот Зоран Заев.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска треба да седне на обвинителна клупа за „шамарите“ што ги порача во 2013 година за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски.

„Беса“ бара разговор во Собранието за тоа што од Декларацијата на албанските партии е влезено во владината програма и со која динамика тоа ќе се реализира, како и за работна група за предлог-законот за албански јазик.

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на синдикатот од фабриката за шински возила, Колска, од Велес.

Двајца македонски репрезентативци се дел од најдобриот тим во квалификациите за Европското првенство кое идната сезона ќе се одржи во Хрватска.

Легендарниот македонски кошаркар Тодор Гечевски повторно е вклучен во работа на рапрезентацијата, овој пат ќе ја има улогата на директор на националниот тим.

Американскиот репрезентативец и еден од најдобрите играчи во НБА на неговата позиција, Џими Батлер помалку и неочекувано заврши во Минесота Тимбервулвс по трејдот кој оваа екипа го направи со Чикаго Булс.

Лионел Меси денеска во Аргентина ќе го прослави својот 30. роденден, во присуство на своите најблиски. 

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ е задоволен што наместо скандинавските земји, ги добил балканските, Македонија и Црна Гора во групата Ц од Европското првенство.

Обвинителството од Мадрид поднесе пријава против менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, „Специјалниот" е обвинет дека затаил данок од 3.3 милиони евра


Жозе Мурињо, исто како и Кристијано Роналдо, се најде во проблеми со даночните власти од Шпанија.

Португалецот е обвинет дека затаил данок во износ од 3.3 милиони евра во 2011 и 2012 година, кога бише на кормилото на Реал Мадрид

Слично како и во случајот на Кристијано Роналдо, Жозе Мурињо е обвинет дека креирал корпоративна структура со која ги прикрил приходите од имиџ правата.

Истрагата на даночните власти се води уште од 2014.

YouTube каналот What’s Inside? објави видео во кое разоткрива што се крие во внатрешноста на најмалиот мобилен телефон во светот.

Фејсбук со својата нова опција „Stories“ на корисниците им овозможи да дознаат кој го следи секој нивни чекор на оваа социјална мрежа.

Една од дилемите со која се соочуваат луѓето што секојдневно работат на лаптоп е дали кабелот треба да се исклучи откако батеријата ќе се наполни. Сепак одговорот на ова прашање не е едноставен.

Порнографијата поодамна не е табу тема, па затоа речиси 30% од содржината на интернет е токму порнографска. Доколку сакате бесплатно да погледнете ваква содржина, ова се најдобрите 5 популарни сајтови за тоа...

Глобалната агенција „We are Social“ и „Hootsuite“ објавија скратена верзија на извештајот за дигитална употреба на уредите ширум светот. 

Деновиве, се појавија интересни новости за iPhone корисниците од компанијата на Apple...

Светска берза

SPDR Gold Trust

PCX : GLD - 27 Jun, 4:00pm
118.81
+0.45 (+0.38%) After Hours:
Open 118.87 Mktcap
High 119.05 52wk Hight 131.15
Low 118.48 52wk Low 107.00
Vol 5.76M Avg Vol 7.99M
Eps P/e
Currency: USD

PowerShares QQQ Trust, Series 1

NGM : QQQ - 27 Jun, 4:00pm
138.03
-2.55 (-1.81%) After Hours:
Open 140.07 Mktcap
High 140.22 52wk Hight 143.90
Low 138.02 52wk Low 101.75
Vol 65.94M Avg Vol 27.63M
Eps 1.34 P/e
Currency: USD

Apple Inc.

NMS : AAPL - 27 Jun, 4:00pm
143.73
-2.09 (-1.43%) After Hours:
Open 145.01 Mktcap 749.39B
High 146.16 52wk Hight 156.65
Low 143.62 52wk Low 91.50
Vol 24.75M Avg Vol 27.24M
Eps 8.94 P/e 16.86
Currency: USD

Временска прогноза

Skopje Macedonia Sunny, 26 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:1 am   |   Sunset: 8:14 pm
56%     6.4 km/h     32.286 atm
Forecast
Сре Low: 18 °C High: 35 °C
Чет Low: 20 °C High: 37 °C
Пет Low: 16 °C High: 36 °C
Саб Low: 17 °C High: 38 °C
Нед Low: 18 °C High: 32 °C
Пон Low: 17 °C High: 23 °C
Вто Low: 15 °C High: 25 °C
Сре Low: 13 °C High: 27 °C
Чет Low: 12 °C High: 30 °C
Пет Low: 15 °C High: 30 °C

Најактуелни новости по категорија

Grid List

Прва помош при појава на симптоми на труење со храна, односно повраќање, болки во стомакот или дијареа е внес на активен јаглен.

Настани